Nagdos Fix
Laravel Nedir ?
16 Ekim

Laravel Nedir ?

Laravel nedir, avantajları nelerdir, neden bu kadar çok kullananı var merak ediyorsanız yazımızı incelemenizde fayda var. Laravel hem profesyonel hem de amatör olarak web geliştiriciliği yapan kişilerin kolaylıkla kullandığı bir framework’tür. Web uygulamalarının geliştirilmesi konusunda kullanılan Laravel PHP framework’tür. Bünyesinde birçok gelişmiş özellik bulundurmasının yanı sıra OOP ve PHP’nin birçok özelliğine birden sahiptir. “Web Sanatçılarının PHP Framework’ü” olarak bilinen Laravel kolay öğrenilmesi ve sade yapısı ile kısa süre içerisinde çok ciddi bir kitlenin tercih etmesini sağlamıştır.

Laravel ile admin panelleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca müşteri ve firma panelleri de oluşturabilir, çoklu giriş yapabilirsiniz. Kısa cümleler ile daha kolay sorgu yapmanızı sağlar. Laravel ORM çalıştırır. Object Relational Mapping anlamına gelen ORM ile veri tabanındaki tabloların karşısında bir model sınıfı bulunur. Ayrıca diğer farklı veri tabanlarında değişiklik yapmadan sorgu yapabilirsiniz.

Laravel aynı zamanda HTML ve PHP kodlarının rahat bir şekilde birbirinden ayrılmasını da sağlar. Bunu sağlamak içinse Blade Laravel’de kullanılırken template engine olarak kullanılmakta. Böylelikle çalışmalarınızın daha rahat sürdürülmesini sağlar. URL yapısının kolay bir şekilde ve hızlı filtrelenmesi için Laravel routing yapısına sahiptir. Routing yapısı ise oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir.

Kullanıcı işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz içinde Laravel sizlere kolaylık sunar. Authentication yapısı içeriğinde hazır olarak bulunduğu için basit komutları yerine getirerek kullanıcı işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Otomatik sayfalama işlemlerinizi daha kolay gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır. Pagination işlemlerinizi kısa kodlarla gerçekleştirmeniz mümkün.

Laravel nedir sorusuna özellikleri ile cevap vermek daha yararlı olur. Yukarıdaki özelliklerinin yanı sıra Laravel yapısında symfony framework bulundurmakta. Çok sayıda bulunan symfony framework sayesinde Laravel kullanmak için öncesinde symfony framework öğrenmenize gerek kalmamakta. Veri girişi işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleşmesi içinde bazı özellikler barındırmakta. Migration ve seeder yapıları sayesinde tablo yapma ve versiyonlama işlemlerini hem hızlı hem de basit bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

Web geliştiricilerinin Laravel kullanmasındaki en önemli özelliklerden biri işlemlerin hem kolaylaştırılması hem de hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanımasıdır. Laravel nedir sorusu aslında bu kadar kısa cevaplanmaz. Laravel kullanıldıkça yukarıda saydığımız özelliklerden daha çoğunun olduğunu göreceksiniz.

Birlikte Muhteşem İşler Yapalım !

Aynı şeyleri düşünüyor, aynı dili konuşuyoruz. Hemen bizimle modern dünya'ya ilk adımınızı atın.

İlk Adımı Atın