Nagdos Fix
Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?
29 Eylül

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Pazarlama, var olan ürün veya hizmetlerin talep eden müşterilere ulaştırılması için tanıtım, reklam gibi faaliyetlerin gerçekleştirme sürecidir. Pazarlama işlemleri ise farklı platformlarda gerçekleştirilebilen bir yapıya sahiptir. Günümüzde ise en önemli platformlardan biri ise dijital dünyadır. Dijital pazarlamada işte burada ortaya çıkmakta. Dijital pazarlama neden önemlidir sorusunun cevabı ise hem dijital pazarlamanın gücünü ortaya koyar hem de neden bu alanda pazarlama yapılması gerektiği konusuna ışık tutar.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlama kulağa hoş geliyor ancak bu pazarlama şeklinin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için bazı verilerek bakmak gerekmektedir. Bu verilerin en önemlilerinden biri dünya nüfusunun ortalama olarak %51’ü interneti aktif olarak kullanmakta. %37’lik oranla da sosyal medyayı aktif olarak kullanan insan mevcut. %66’lık oranda ise mobil kullanıcısı bulunurken mobilden sosyal medya kullananların oranı ise %34’dür.

Yukarıdaki verilere bakıldığında dijital pazarlama ağının milyarlara ulaştığı görülmektedir. Bu insanlara fiziki olarak ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Ancak internet ağı kullanılarak tanıtımlarınız ile istediğiniz hedef kitlenize ulaşmanız an meselesidir.

Dijital pazarlamanın önemi konusunda hedef kitle belirleme imkanını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. İşlek bir caddeye afişinizi koyarak yüz binlerce insanın sizi tanımasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu insanlardan kaçının sizin faaliyetlerinizle ilgilendiği kaçının ilgilenmesini ölçmeniz gibi bir olanağınız olmaz. Dijital pazarlama çalışmalarında ise hedef kitlenizi çok iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz. Cinsiyet, yaş aralığı, coğrafya, dil gibi birçok unsuru kendi hedeflerinize göre belirleyerek pazarlama çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Maliyetlerde en önemli faktörlerden biridir. Dijital pazarlama konusunda gerçekleştirilen çalışmalar çok etkili olduğu gibi maliyet bakımından da işletmeler için oldukça iyi seviyelerdedir. Normal bir pazarlama çalışmasında yüksek tutarlar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak dijital pazarlama çalışmalarında bu maliyetler oldukça önemli seviyelerde düşeceği gibi kendi belirleyebileceğiniz bütçeye göre en iyi pazarlamanın gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Günümüzün en önemli pazarlama seçeneklerinin başında gelen dijital pazarlamadan sizlerde yararlanarak firmanızın başarısını artırabilirsiniz. Daha çok insana daha kısa sürede ve daha düşük maliyetlerle ulaşarak faaliyetlerinizi daha geniş alanlara yayabilir, başarınızı daha kısa sürelerde artırabilirsiniz.

Birlikte Muhteşem İşler Yapalım !

Aynı şeyleri düşünüyor, aynı dili konuşuyoruz. Hemen bizimle modern dünya'ya ilk adımınızı atın.

İlk Adımı Atın